Industrialne szaleństwa

Styl industrialny bije w ostatnich latach rekordy popularności. Wiąże się to z powrotem do klasycznych wrażeń estetycznych opartych na formule minimalizmu. Ważnym elementem stylu tego typu jest pokrycie ścian pomieszczeń płytkami.

Płytki na ścianę – kuchnia, łazienka

Dwa wymienione w podtytule pomieszczenia, kuchnia i łazienka mają wspólną cechę wyróżniającą je na tle domu – posiadają duże narażenie na wilgoć i zabrudzenia. Wiąże się to z wieloma szczegółowymi wymaganiami jednak podstawą jest tu pokrycie ścian odpornymi na wilgoć oraz mocnymi płytkami. Najczęściej używanymi są płytki ceramiczne. Przy odpowiednim montażu są odporne na nadmiar wilgoci i cenne pod względem artystycznym gdyż ceramika ma charakterystyczny i unikatowy połysk. Słabością tego typu płytek jest jednak nieodporność na stłuczenia czy uszkodzenia. Tak ważny jest więc odpowiedni montaż, dobór specjalisty wykonującego glazurę oraz odpowiedniego kleju do płytek. W kategorii na sklepie banyo płytki na ścianę warte rozważenia są też płyty gresowe. Mocne o ostrej teksturze, wpasują się doskonale w industrialne klimaty. Mimo, iż pozbawione błysku glazury są twardsze i odporniejsze oraz mają dużo możliwości pod względem wzorków poprzecznych.

Płytki ścienne domu

O ile w pomieszczeniach narażonych na wilgoć powinniśmy wybierać raczej płyty gresowe lub ceramiczne ściany innych pomieszczeń można wyłożyć płytkami ściennymi betonu artystycznego. Projektanci stylu industrialnego bazując na swoich doświadczeniach polecają głównie płytki betonowe o teksturze łagodnej i zimnych barwach dostępne w sprzedaży w różnych wariantach rozmiarowych i odcieniach. Taki dobór to hit najnowszych katalogów architektonicznych zarówno w naszym kraju jak i za granicą. Szczególną modą wykładanie ścian płytkami cieszy się we Francji gdzie na pierwszym roku studiów architektury wnętrz wielu instytutów uczy się właśnie stylu industrialnego i kompozycji płytek z resztą architektury.