Łóżko tapicerowane – jak je wybrać?

Wygodne łóżko jest podstawą zdrowego i efektywnego snu. Jeśli kupi się model kiepskiej jakości, można zapomnieć o rześkich porankach. Ostatnimi czasy za najlepszą propozycję dla osób szukających dobrej jakości łóżek, uważane są modele tapicerowane. Niestety wraz za tą opinią i popularnością nie idzie powszechnie przekazywana wiedza na temat tego, jak wybrać łóżko tapicerowane i na co powinno się podczas jego kupowania zwracać największą uwagę.

Podstawowe sprawy związane z wyborem łóżka tapicerowanego

Dobrej jakości łóżko tapicerowane – ich przykłady odnajdziesz w witek.pl – musi charakteryzować się naprawdę ogromną ilością parametrów i ważnych cech. Zanim jednak przejdzie się do spraw najważniejszych, warto zwrócić uwagę na te najbardziej podstawowe, czyli na to, jak duże ma być dane łóżko, a także, z jakiego materiału powinno być wykonane jego obicie.

Jeśli chodzi o rozmiar, to bez wątpienia nie można się tu kierować w pierwszej kolejności swoimi upodobaniami i marzeniami. Każdy chce mieć duże łóżko, lecz w przypadku modelu tapicerowanego nie można kupić największego, jakie wejdzie do sypialni, ponieważ nie będzie się ono odpowiednio dobrze prezentowało. Musi zostać zachowana odpowiednia równowaga pomiędzy rozmiarem łóżka a tym, jak wiele pozostawi ono jeszcze w sypialni wolnego miejsca.

Kolejną bardzo ważną sprawą z zakresu podstawowych parametrów jest to, jaki ma być rodzaj obicia danego łóżka. Przede wszystkim musi ono być ładne i atrakcyjne wizualnie, lecz również musi charakteryzować się dużą odpornością na zniszczenie. Materiał wykorzystywany do obicia łóżka narażony jest bowiem na ryzyko zniszczenia mechanicznego, jak i nawet zwykłego poplamienia. Warto więc wybrać taką wersję, która będzie na te niebezpieczeństwa niewrażliwa lub też będzie minimalizowała ich skutki.

Parametry łóżka od strony konstrukcji

Jeśli już ma się określone te podstawowe sprawy związane z kupowaniem łóżka tapicerowanego, można następnie przejść do nieco poważniejszych zagadnień, najlepiej tych z zakresu konstrukcji danego modelu. O czym zatem trzeba wiedzieć, gdy kupuje się konkretny model?

Podstawą dobrego łóżka tapicerowanego jest jego stelaż. To właśnie na nim leży cały czas materac i to on w dużej mierze odpowiada za to, jak wygodnie stabilnie będzie się na danym łóżku spało. Czym się zatem powinien on charakteryzować? Przede wszystkim dobry stelaż powinien być wykonany z dobrego materiału. Musi być on nie tylko mocny, ale także elastyczny, aby dobrze amortyzować prace materaca. Co więcej, poleca się wybranie modelu posiadającego dwie zupełnie niezależne od siebie strefy, co sprawi, że możliwe będzie osiągnięcie jeszcze większej wygody.

Kolejną bardzo ważną sprawą podczas kupowania tapicerowanego łóżka jest to, jak wybierze się jego wezgłowie. Jest ono bardzo ważne ze względów estetycznych, ponieważ to właśnie ten element rzuca się w oczy najmocniej, lecz również z powodu wygody, którą zapewnia.

Na koniec warto jeszcze rozważyć dodatkowe funkcje w postaci miejsca do przechowywania rzeczy. Bardzo często łóżka wyposażane są w specjalne skrzynie, które otwiera się poprzez podniesienie stelaża z materacem. Z pewnością warto zapłacić za taki dodatek, ponieważ daje on wiele dodatkowej przestrzeni np. na przechowywanie zapasowej pościeli.