Lampy stołowe – oświetlenie, które warto wykorzystać w celach dekoracyjnych i użytkowych

lampy stołowe

Oświetlenie odgrywa ważną rolę w aranżacji wnętrz. Odpowiednio rozmieszczone źródła światła sztucznego zwiększają funkcjonalność pomieszczeń. a także podkreślają elementy godne wyeksponowania. Projektanci wykorzystują lampy sufitowe i wolnostojące, boczne kinkiety, punktowe reflektorki. Szczególną funkcję dekoracyjną i użytkową pełnią lampy stołowe o nowoczesnym designie lub wyposażone w ozdobny abażur.

Lampy stołowe jako alternatywa dla światła górnego

Wolnostojąca lampa o niewielkich rozmiarach może być umieszczona na stole, komodzie lub przyściennej półce. Dzięki temu że emituje wąski zakres promieniowania, nadaje się do stwarzania w salonie lub sypialni nastroju relaksacyjnego, sprzyjającego dobremu wypoczynkowi. Szczególnie gdy w takim oświetleniu dominują ciepłe barwy. Lampy na stół umożliwiają rozjaśnienie tego fragmentu pomieszczenia, gdzie w danej chwili koncentruje się życie domowników. Do tych potrzeb są równie wydajne jak żyrandol z kilkoma żarówkami.

Oświetlenie miejsca pracy

lampy stołowe

Lampy na biurko stwarzają komfort dla wzroku skupionego na przedmiotach znajdujących się na powierzchni blatu. Dzięki ruchomym przegubom można skierować strumień światła na książki, zeszyty lub klawiaturę komputera. Różne rodzaje lamp stołowych można kupić w sklepie SFMEBLE. Znajdują one zastosowanie w wyposażeniu:

  • warsztatów mechaniki precyzyjnej,
  • pracowni projektowych,
  • laboratoriów chemicznych,
  • czytelni w bibliotekach.

Atrakcyjne uzupełnienie wystroju wnętrza

W klasycznej aranżacji dobrze prezentują się lampy stołowe z abażurem z tkaniny dekoracyjnej, albo ceramiczne z nieosłoniętą dużą żarówką. W stylu nowoczesnym dominują zestawienia metalu ze szkłem. Ozdabiając salon lampami stołowymi z tych tworzyw, uzyskuje się dodatkowy efekt w postaci refleksów świetlnych na lśniącej obudowie. Do każdego wystroju pasują modele o prostych formach; w kształcie kuli, walca lub stożka. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, lampy stojące mogą być oświetleniem głównym albo pomocniczym, ale zawsze są dodatkowym elementem dekoracyjnym.