Jak wybrać łóżko do sypialni tak, aby jego rozmiar był odpowiedni?

Łóżko jest z pewnością najważniejszym meblem w domu, ze względu na pełnioną przez nie funkcję. Od tego, czy jest ono wygodne i dopasowane do potrzeb domowników, zależy to, czy będą oni właściwie funkcjonować w ciągu dnia i czy zachowają oni dobre zdrowie. Dlatego też bardzo ważnym czynnikiem jest między innymi rozmiar łóżka, jednak jak wybrać łóżko do sypialni, by jego rozmiar był odpowiedni i zapewnił komfort?

Podstawowe rzeczy do rozważenia przy kupnie łóżka

Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniego rozmiaru łóżka powinno być to, czy spać ma w nim tylko jedna osoba, czy ma być to jednak łóżko dwuosobowe. W przypadku jednej osoby minimalna jego szerokość powinna wynosić 90cm, jednak wiele osób nie jest w stanie komfortowo wypocząć i zregenerować się w tak wąskim łóżku, więc najlepsze będzie takie, którego szerokość będzie nie mniejsza niż 120cm.

W przypadku łóżka do sypialni powinno ono być jak najszersze. Wiele osób za absolutne minimum uważa szerokość 160cm, lecz wskazana jest większa, a idealnym rozmiarem przy dwóch osobach wydaje się być łózko o szerokości 200cm. Długość łózka z kolei powinna wynosić co najmniej 200cm, dlatego też jednymi z najpopularniejszych rozmiarów łóżek są te o wymiarach 90x200cm, 120x200cm, 160x200cm, 200x200cm.

Im większe łóżko, tym lepszy wypoczynek jednak nie każdy może sobie pozwolić na bardzo duże łóżko, gdyż wiele osób posiada małą sypialnię. W takim przypadku powinno się zrezygnować z innych mebli w niej lub ustawić je tak, by zrobić miejsce na łóżko, które do tego musi być ustawione tak, by można było położyć się na nim, podchodząc z jego boku. Nie powinno być ono też ustawione bezpośrednio przy ścianie.

Warto jednak pamiętać, że podane wymiary łóżka dotyczą nie jego samego, tylko materaca, jaki można na nim umieścić, a wymiary samego łóżka zawsze są większe, więc warto dokładnie zmierzyć przestrzeń w sypialni i upewnić się, jakie rzeczywiste wymiary ma mebel.

Łóżko na zamówienie – idealny wybór?

Wiele osób, zwłaszcza tych, które posiadają niewielką sypialnię, decyduje się na łóżko na zamówienie. Takie rozwiązanie w wielu przypadkach jest idealne, gdyż można dokładnie określić jego rozmiary, będąc pewnym, że będzie ono pasować idealnie do danej sypialni. 

Chociaż łóżko na zamówienie posiada niemal same zalety, podstawową jego wadą jest o wiele wyższa cena, jednak kiedy planując umeblowanie domu, nie liczymy się zbytnio z pieniędzmi, warto jest zainwestować w takie łóżko. 

Planując wygląd sypialni i styl znajdujących się w niej mebli, warto przede wszystkim też wziąć pod uwagę charakter całego mieszkania i dobrać łóżko, które będzie pasowało do innych mebli i obiektów znajdujących się w domu – zarówno pod względem użytego materiału, jak i stylu, zastosowanych obić, koloru, a także użytych elementów dodatkowych, jak narzuty i poduszki. 

Trzeba pamiętać też o tym, że szerokość to nie wszystko, a komfort w bardzo dużej mierze zależy też od rodzaju użytego materaca, w tym jego grubości, ilości warstw i użytych do ego produkcji materiałów.