Żaluzje drewniane – czy warto?

Niejednokrotnie wybór żaluzji może przyprawić o ból głowy. Coraz więcej ludzi decyduje się jednak na drewniane żaluzje. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są plusy i minusy ich posiadania?

Żaluzje drewniane – podstawowe informacje 

Drewniane żaluzje są wykonywane ze specjalnych lameli, które dzięki swojemu kształtowi, bardzo dobrze na siebie zachodzą. Umożliwiają tym samym szczelne przysłonięcie okna. Do ich wykonania stosuje się wysokiej jakości surowce, najczęściej drzewo dębowe lub cedrowe. Następnie podlega ono różnych procesom, m.in. obróbce termicznej, wysuszaniu i przycinaniu za pomocą specjalistycznych narzędzi. Ostatnim etapem jest pokrycie je farbą. Dzięki temu drewniane żaluzje nie tylko nabierają oryginalnego charakteru, ale przede wszystkim stają się odporne na wilgoć i zabrudzenia. 

Montaż 

Montaż drewnianych żaluzji wykonuje się dwoma sposobami: inwazyjnie lub nieinwazyjnie. Pierwsza metoda wymaga wykorzystania specjalistycznych śrub i kołków, które są przytwierdzane do ściany lub ramy okna. W przypadku sposobu bezinwazyjnego, do zestawu dołączane są haczyki, których zamontowanie nie wymaga wiercenia dodatkowych otworów. 

Czyszczenie 

Czyszczenie drewnianych żaluzji jest bardzo proste i nie wymaga stosowania chemicznych substancji. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest zakup specjalnej szczotki, które zmieści się między lamelami. Czyszczenie można wykonać również z pomocą odkurzacza czy ściereczki z mikrofibry. Do większych zabrudzeń wystarczy zastosować płyny do oczyszczania drewna. Aby zabezpieczyć żaluzje przed uszkodzeniem, należy je ustawić w pozycji poziomej. 

Czy warto zamontować drewniane żaluzje?

Żaluzje drewniane w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Mimo to, zdarzają się obawy o ich niepraktyczność. Niektórzy uważają, że drewno jest znacznie trudniejsze w utrzymaniu niż materiał. Czy jest tak rzeczywiście? 

Zalety

Wśród największych zalet, użytkownicy wymieniają przede wszystkim wygląd. Zwracają szczególną uwagę na dopasowanie nie tylko do pomieszczeń drewnianych, ale także tych urządzonych w stylu loftowym czy industrialnym. Ponad to drewniane żaluzje wprowadzają niepowtarzalny, ciepły klimat i poczucie prywatności. Do kolejnych pozytywnych cech zalicza się wytrzymałość i funkcjonalność. Są one odporna na nadmierne promieniowanie słoneczne i wilgoć, dzięki czemu stają się inwestycją na długie lata. Kolejną korzyścią jest łatwość czyszczenia, wystarczy użyć wilgotnej szmatki czy odkurzacza. Co więcej bardzo dobrze izolują pomieszczenie pod względem termicznym. 

Wady 

Żaluzje drewniane posiadają również niewielkie mankamenty. Najważniejszym z nich jest osiadający kurz. Szczególnie jest on widoczny podczas słonecznych dni. Ponad to, są one wykonane z trwałego materiału, który może powodować przyciemnienie pomieszczenia. O ile w sezonie letnim jest to bardzo korzystne, to w czasie zimowym niektórym może przeszkadzać. 

Ogromna ilość zalet żaluzji drewnianych sprawia, że są one jednym z najchętniej wybieranych produktów w tej kategorii. Należy pamiętać, aby ich wybór nie był kierowany opinią innych, a Twoją własną. Warto jednak przemyśleć zakup drewnianych żaluzji! Pokochaj je jak miliony użytowników!